Sign in to follow this  
ahmet_t12

10 hastadan biri hastane infeksiyonu kapıyor

Recommended Posts

Hastane infeksiyonları nedeniyle her yıl yaklaşık 3 bin çocuk yaşamını yitiriyor. 05 Nisan 2010 Pazartesi, 09:53:40 505595_detay.jpg?1270450847 Türk Hastane İnfeksiyonları ve Kontrolü Derneği tarafından Antalya'da düzenlenen ‘Hastane İnfeksiyonları Kongresi', çarpıcı sonuçları ortaya koydu. Dernek Başkanı Prof. Dr. Sercan Ulusoy, hastane infeksiyonlarının ölüm nedenleri arasında dördüncü sırada olduğunu söyledi.

Her 10 hastadan birinin hastane infeksiyonuna yakalandığını belirten Ulusoy, dünyada ise her yıl 99 bin kişinin hastane infeksiyonları nedeniyle yaşamını yitirdiğini kaydetti.

ÖLÜM NEDENLERİ ARASINDA DÖRDÜNCÜ

Bu yıl 5'incisi gerçekleştirilen kongreye yurtiçinden ve yurtdışından 700 uzman katıldı. Kongre sonunda gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Dernek Başkanı Prof. Dr. Sercan Ulusoy, infeksiyonların hastanede yatış süresini uzattığı, ölüm oranlarını arttırdığı ve maliyetin yükselmesine sebep olduğunu belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, her 10 hastadan birinde hastane infeksiyonu görüldüğü kaydeden Prof. Ulusoy, bu sorunun gelişmekte olan ülkelerde yüzde 25'lere çıktığı açıkladı. Ulusoy, hastane infeksiyonlarının, ölüm nedenleri arasında da kalp hastalıkları, kanser ve beyin kanamalarından sonra 4'üncü sırada geldiğini ifade etti.

BİR HASTANEYE MALİYETİ 594 BİN 683 DOLAR

Ulusoy, "Yılda 1 milyon 700 bin hasta infeksiyonlar nedeniyle tedavi ediliyor. Ayrıca

infeksiyonlar nedeniyle her yıl 3 bin çocuk yaşamını yitiriyor. İnfeksiyonun bir hastaneye yıllık maliyeti ise 594 bin 683 dolar" dedi.

HASTAYA ÇİÇEK YERİNE KOLONYA GÖTÜRÜN

Türkiye'de artık küçük ilçelerde bulunan devlet hastanelerinde bile infeksiyon ile mücadele edildiğini belirten Uzm. Dr. Başak Dokuzoğuz da, hasta infeksiyonu kontrolünde hasta ziyaretlerinin de çok önemli olduğunu söyledi.

Türk toplumunun geleneklerinde hasta ziyaretlerinin önemli bir yer tuttuğuna değinen Dokuzoğuz, "Türk toplumu için çok önemli olan hasta ziyareti, hastanın infeksiyon riskini arttırıyor. Hasta ziyaretine giderken onlara verdiğimiz çiçekler, hasta için çok büyük bir risk oluşturuyor. Bu nedenle en sağlıklı olanı hastaya çiçek yerine kolonya hediye etmek. Ayrıca mümkün olduğunca az ve kısa ziyaretler yapmamız gerekiyor" diye konuştu.

SAĞLIKÇILAR ELLERİNİ SÜREKLİ YIKAMALI

Hastane infeksiyonlarının önlemenin en kısa yolunun el yıkamak olduğunu belirten Genel Sekreter Serhat Ünal, ise "Eller her türlü mikroorganizmalara aracılık edebiliyor. Hastane infeksiyonlarının yayılmasında birinci faktör sağlık personelinin elidir. Sağlık personelleri bir hastayı kontrol ettikten sonra mutlaka ellerini yıkamalıdır. Böylece infeksiyon riskini en aza indirebiliriz. Ayrıca gereksiz antibiyotik kullanımına son verilmelidir. Çünkü fazla antibiyotik tüketimi hastane infeksiyonuna direnci azaltır. Ameliyat olacak olan hastanın ameliyattan önce mutlaka sabun ve su ile duş alması gerekir. Doktorların da mutlaka hastaları muayene ederken ellerini dezenfekte etmesi gerekir" şeklinde konuştu.

AHT

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this