k@lpsizim_85

Kütahya'da Engellilere Yönelik Özel Bakım Merkezi

1 post in this topic

SOSYAL FONKSİYONLARIN ARTIRILMASI İÇİN KURULAN KAPLICA

Kütahya'da engellilere yönelik hizmetverilen özel bakım merkezinde, kaplıca terapileriyle rehabilitasyon imkanı sağlanarak, toplumsal hayata daha iyi psikolojik yapıyla katılmaları hedefleniyor.

İl merkezine 16 kilometre uzaklıktaki Yoncalı Kaplıcalarında 2007 yılından bu yana faaliyet gösteren Özel Öz İlgi Bakım Merkezinin sahibi Yılmaz Ozkanat, aptığı açıklamada, Türkiye'de sayıları az olan bakım merkezlerinden birinin Kütahya'da bulunduğu söyledi. İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü bünyesindeki merkezin 78 engelliye hizmet verme kapasitesine sahip olduğunu belirten Özkanat, "psikolog, sosyal hizmet uzmanı, sağlık personeli ve bakıcı personelden oluşan kadroyla sosyal ve ekonomik yönden mağdur, bakıma ihtiyaç olan engellilere insan onuruna yaraşır sevgi ve ilgiyle hizmet verdiklerini" bildirdi.

Merkezin 9 bin metre kare yeşil alan, yürüyüş parkuru, kameriyeler ve bin 579 metrekare kullanım alanına sahip olduğunu dile getiren Özkanat, şöyle konuştu: "Yapılan hizmetin odak noktası, kişinin diğer kişi ve çevresiyle olan ilişkilerinin sağlıklı olmasını sağlayarak, sosyal fonksiyonlarını en yüksek düzeyde yerine getirmesine yardımcı olmaktır. Engellilere sosyal hizmet götürülürken üzerinde durulacak en önemli nokta, özürlünün kendine olan güveninin sağlanmasına, düş kırıklığına uğramaksızın özrü ile yaşamaya alışmasına, toplumun ekonomik ve sosyal yaşamına katılmasına yardımcı olmaktır. Bu bilinçle engellilerimize insan haysiyetine yaraşır hizmeti vermeye çalışıyoruz."

Özkanat, engelli ve engelli aileleri için yaşamın zorluğuna dikkati çekerek, engelli ailelerinin panik yaşayıp suçluluk hissi duyabileceğini, acıçekerek rollerini yerine getirmede zorlanabileceğini hatırlattı. Sosyal hizmet uzmanının, ailelere, bireysel görüşmelerin yanında oluşturulacak gruplarla başkalarının da ayrı sorunları yaşadığını, yalnız olmadıklarını, geçmişte benzer sorunları yaşayanların deneyimlerinden yararlanma fırsatları sunabileceğine işaret eden Özkanat, bunlarm aileyi rahatlatabildiğim vurguladı.Kaplıca terapileri uygulayarak engellilerin yaşamlarını kolaylaştırıcı etkiler elde ettiklerini bildiren Özkanat, bunun için Yoncalı Kaplıcalarının suyu ve havasının engellilerin rehabilitasyonunda büyük yararlar sağladığını belirtti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now