Sign in to follow this  
Guest DOĞRU YOL

" Anne Bu Adımı Senin İçin Atıyorum "

Recommended Posts

Guest DOĞRU YOL

1089u.jpg

Annesinin karşısına geçip, "Anne bu adımı senin için atıyorum." dedi.

Doğuştan bedensel engelli Kader Dilek Erduran, annesinden gizlice yaptığı egzersizler sayesinde tam 14 yıl sonra tekerlekli sandalyeden kurtuldu. Yürümeye başladığında ilk işi yıllarca kendisine yardım eden annesinin karşısına geçip, "Anne bu adımı senin için atıyorum." demek oldu.

Yıllarca tekerlekli sandalyeye mahkum olan Kader, yürümeyi başararak, annesi Fatma Erduran'a sürpriz yapmış.

Kızını ilk kez kendi başına yürürken görünce şaşkınlık yaşayan anne Fatma Erduran, "Allah'a şükürler olsun." diyerek sevincini dile getirdi. Samsun Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi'nde 6,5 aylık prematüre olarak doğan Kader, hayata engellerle başlamış. Beyninde oluşan hasar nedeniyle elleri, kolları ve bacakları tutmayan küçük kız, önce hastanenin bebek yoğun bakım ünitesindeki kuvöze konularak 45 gün gözetim altına alınmış. Hastanede yapılan tetkikler neticesinde doktorlar, bebeğin sağlık durumunun kötü ve yaşamasının mucize olacağını söylemiş. Daha 8 aylıkken babasını kaybeden Kader Dilek Erduran, büyüdüğünde binlerce engelli çocuk gibi Kızılırmak Ortopedik Engelliler Okulu'nda eğitimine başlamış. Aynı zamanda da özel bir rehabilitasyon merkezinde tedavilerine devam etmiş. Kısa bir süre sonra ellerini oynatmaya başlayan Kader, bir süre sonra da tekerlekli sandalyeyi kullanabilir hale gelmiş. Kasıklarından ve sol bacağının arkasından çok sayıda ameliyat geçirdikten sonra fizyoterapist eşliğinde egzersizlere başlamış.

Gizlice egzersiz yaptı

Annesinden gizli olarak egzersizler yapan Kader, tekerlekli sandalyeden kurtulduğu anı annesine bir sürpriz yaparak göstermeyi planladığını anlatıyor. Okul ve rehabilitasyon merkezindeki herkesi "Anneme egzersiz yaptığımı söylemeyin." diyerek tembihleyen Kader, tam olarak adım atmayı başardığında ise annesinin karşısına çıkıyor. Sandalyesinden ayağa kalkan Kader, "Anne bu adımı senin için atıyorum." diyerek annesine sarılıyor. Kızının yürüdüğüne inanamayan anne Fatma Erduran, "Kızımın yürüdüğünü görmek çok güzel bir duygu. Allah'a şükürler olsun. Bütün engelli annelerinin bu duyguyu yaşamasını diliyorum." diyor.

Kader'in fiziksel olarak yürümeye bir engelinin bulunmadığını söyleyen Fizyoterapist Dr. Nihal Çilesiz, genç kızın küskünlük, isteksizlik, içine kapanıklık ve güvensizlik gibi psikolojik sebeplerle yürümediğini anlatıyor. Samsun Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzman Dr. Yaşar Kutlu da felçli hastalar için rehabilitasyon hizmetinin ne kadar önemli olduğunun bir kez daha görüldüğünü söylüyor.

evet hayatta mücadeleyi bırakmamış ve karşılığını görmüş kardeşimiz...inşallah bizlerinde umutlarımız mücadelemiz boşa çıkmayacaktır...paylaşımın için emeğine sağlık zeynep.