Berrin

Ölü Omurilik Sinirleri Canlandı!

Recommended Posts

100809-omurilik.hlarge.jpg

Farelerin omurilik sinirlerindeki hücreler yenilenebiliyor.

Amerikalı araştırmacılar, farelerde omurilik zedelenmesi ardından ihtiyari hareketleri kontrol eden sinirleri önemli ölçüde yeniden canlandırma konusunda başarı elde ettiler.

Farelerin omurilik sinirlerindeki hücreler yenilenebiliyor! Nature Neuroscience dergisinde yer alan habere göre, fareler üzerinde yapılan araştırmada, hücre büyümesini sağlayan enzimler verilerek omurilikteki sinirler canlandırıldı.

Bu teknik, görme yetisinin yeniden kazandırılabilmesi için göz sinirlerini onarmada yürütülen çalışmanın bir benzeri.

İngiliz uzmanlar, fareler üzerindeki deneylerden sonra sırada insanlara uygun bir tedavi yöntemi geliştirilmenin bulunduğunu belirtiyorlar.

İnsan vücudu, doğuşta yeni sinir hücreleri yaratabiliyor ama bu yaşla birlikte ortadan kalkıyor. Dolayısıyla, bir hastalık ya da kazadan sonra, 'axon' adıyla bilinen omurilik hücreleri yeniden canlandırılamıyor.

Bu son çalışmada, araştırmacılar genç memelilerde hücrelerin yeniden canlanmasını teşvik eden sinyal sistemini tekrar devreye sokma yolunu denedi. Bunun için farelerdeki 'PTEN' adlı ve normalde yeni sinir hücresi oluşumunu durduran gen, devre dışı bırakıldı.

Harvard Tıp Fakültesi ve California Üniversitesi'nde görevli araştırma ekibi, farelerin zedelenmiş omuriliklerinde, önemli düzeyde yeni sinir hücresi oluşumu saptadı. Şimdi, bu tekniğin omuriliğin yeniden faal hale getirilebilmesi için kullanılıp kullanılamayacağı inceleniyor.

TEDAVİ POTANSİYELİ

Çalışmayı yürüten Profesör Oswald Steward "Şimdiye kadar omurilikte böylesine sağlıklı bir sinir yenilenmesi imkansızdı." dedi.

Prof.Steward, "Omurilik zedelenmeleri ardından felç ve hareket kabiliyetinin yitirilmesi durumlarında, tedavi imkansız görülüyordu. Ama elde ettiğimiz bulgular, insanlarda omurilik zedelenmeleri ardından da, sinirlerin yeniden canlandırılması yolunda tedavi potansiyelini ortaya koymakta." şeklinde konuştu.

Cambridge Üniversitesi Klinik Nöroloji Bölümü başkanı Profesör James Fawcett de, bu alanda çok yoğun bir şekilde araştırma yapıldığını ve sonuçların heyecan verici olduğunu söyledi.

Bununla birlikte Prof. Fawcett, "Bu yöntem genç farelerde sonuç veriyor ama daha yaşlı farelerde ne gibi sonuçlar alındığını, bekleyip görmemiz gerekiyor." dedi ve farelere uygulanan omurilik sinirlerini canlandırma yönteminin, henüz insanlarda uygulanmaya hazır olmadığını vurguladı.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Çok harika bir haber Berrin eline sağlık umutlarım yeniden canlandı.,inşallah insanlardada olumlu sonuçları olurda hepimiz mutlu oluruz.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Berrin haber için tşk canım ne varki ben umudumu kestim bu yapılanlar daha hayvanlar üzerinde kim bilir ne zaman gelir sıra insanlara daha en az bir 10 vardır o deneylerin insanlara tedavi olması için

Share this post


Link to post
Share on other sites

haber heyecan verici ve umutlandırıcı tşk berrin

bu tür çalışmaların olması hiç olmamasından iyidir benim bu hayat dan tek bir hedefim hayalim isteğim var oda tekrar yürümek 6 yılım bitti bir 10 yıl daha varsa kaderde beklemek onada kendi adıma razıyım

allah kimsenin ışıgını söndürmesin kimsenin umutunu kırmasın diye dua ediyorum...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Çok güzel bir haber bu insanı umutlandırıyor...

Ancak denense bile öncelik gençlere denilince şunu düşündüm bu denemeler hayvanlardan insanlara geçinceye kadar ben yaşlanırımmı ne...

Bunu düşünerek artık bu çalışmalar dahada hız kazansın diye ümit ediyorum....

Paylaşım için teşekkürler canım....

Yüreğinizdeki umutlar hiç solmasın...

Share this post


Link to post
Share on other sites

çok güzel umut verici bir gelişme farelerden sonraki sıra bize geldiği için şanslı sayılırız ya birde başka hayvanlarda deneselerdi

Share this post


Link to post
Share on other sites

ben omurilik felci olalı yaklaşık 5 yıl oldu.

ben rahatsızlandıktan bi kaç ay sonra falan haluk deda piyasaya çıkmıştı,kök hücre tedavisi yapıyorum diye.o zamanlar bi kaç yıl içinde,kök hücre tedavisi omurilik felçlileri iyileştirecek deniyordu.5 yıl geçti ama daha hala olumlu gelişmeler yok denecek kadar az. bu zaman zarfında başka türlü tedavi yöntemleri bulundu diye de çok haberler çıktı ama hiçbirinden daha sonra olumlu gelişmeler duyamadık...

en azından dua edelim de,bu bulunan tedavi yönteminin akibeti diğerleri gibi olmasın...

Share this post


Link to post
Share on other sites

alın size bir ümitli haber daha , bakalım bize yetişecekmi.

yoksa yaralı kalbin dediği gibi biz yaşlandıktan sonramı olacak

bakalım bir ümit üstüne dualarla bekliyoruz

olursa güzel olur olmassada allah kerim

Share this post


Link to post
Share on other sites

gerçekten güzel bi gelişme.. ama ne zaman insanlrda denenir ve bi sunuca varılır o muamma.. inşallah en kısa zamanda sonuç çıkar..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kök hücre tedavisini geride bırakacak bir yöntem. Kök hücre ilde %100 gelişme umut edemezken bu yöntemle Eski sağlığımıza kavuşabiliriz.

Her zaman yaptığımız gibi bekleyip göreceğiz..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Umut felçlinin geleceğidir..

Bu gelişme iyi ama bizi tutmaz..İnsanlara uygulanacak,türkiye'ye gelecek..

SGK ödermi ödemezmi belli olacak............v.s...vs....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now