Sign in to follow this  
zeynepkrtas

Görme Engelli Müezzinin Azmi...

Recommended Posts

Görme engelli müezzinin azmi

144002_engelli.jpg

Görme engelli müezzin, engelli gençlere Kur'an-ı Kerim öğretiyor

Bir görme engellinin karşılaştığı zorlukları aşarak "Selçuk Üniversitesi" İlahiyat Fakültesini kazanan, burada hafız olan görme engelli Ali İnan, şuan kendisi gibi görme engelli gençlere Kur'an-ı Kerim öğretiyor.

Kültürpark yanındaki tarihi Şazi Bey Camii'nde (Ak Camii) müezzinlik yapan Ali İnan (48), AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğuştan görme engelli olduğunu ancak, hayattan kopmadığını, hedefleri doğrultusunda her türlü güçlüğe karşı mücadele ettiğini anlattı.

21 yıldır bu camide müezzinlik yaptığını, görevli imamın olmadığı zamanlarda namazı kendisinin kıldırdığını ifade eden İnan, Kuran-ı Kerim'i, dedesi Konyalı Kadayıfçı Hafız Ali Efendi'den dinleyerek öğrendiğini, namaz sureleri dışında çok sayıda sureyi de bu şekilde ezberlediğini söyledi.

Konya Gazi Lisesinden mezun olduktan sonraSelçuk Üniversitesiİlahiyat Fakültesi kazandığını ve bu okuldan 1987 yılında başarıyla mezun olduğunu anlatan İnan, ''Mezuniyetin ardından 1989 yılında müezzin olarak Şazi Bey Camii'ne görev yapmaya başladım'' dedi.

Müezzinlerin, görevli imam izinliyken ya da namaz vaktine yetişemediği durumlarda imamın görevini üstlendiğini anımsatan İnan, şunları kaydetti:

''İlk yıllarımda görme engelli olduğum için cami cemaatinden bazıları arkamda namaz kılmak istemedi. Bu kişiler 'görme engelli birinin arkasında namaz kılmanın uygun olmadığı' düşüncesindeydi. Oysa İlahiyat Fakültesinde kendi uğraşlarımla Kur'an-ı Kerim'i ezberleyerek hafız olmuştum. Benim arkamda saf tutmakta çekimserlik gösteren kişiler, zaman içinde benim en önemli vasfımın 'görme engelli' olmak değil 'hafızlığım ve doğru kıraatim' olduğunu fark etti. İlerleyen yıllarda ise bu ön yargı tümüyle yıkıldı.''

KENDİSİ GİBİ GÖRME ENGELLİ HAFIZLAR YETİŞTİRİYOR

İnan, şimdi ise görevli imam olmadığında yerine vekalet etmek dışında kendisi gibi görme engelli öğrencilere Kur'an-ı Kerim okumayı öğretmekte olduğunu belirterek, ''Şuan 20 talebeye eğitim veriyorum. Bu görme engelli öğrencilerden, aileleri ve kendisi talep edenlere, İmam-ı Rabbani Kuran Kursu'nda hafızlık da çalıştırıyorum, yani hafız yetiştiriyorum'' dedi.

Görme engelliler için Braille alfabesiyle yazılmış Kur'an-ı Kerim de edindiklerini belirten İnan, ''Bu sayede görme engelli öğrencilerimiz Kur'an-ı Kerim'i dinleyerek değil elleriyle dokunup okuyarak da öğreniyor'' diye konuştu.

Samanyolu Haber

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azmin zaferi helel olsun. insan istedikten sonra yapamayacağı bişey yok.Klap gözüyle görüyor dedikleri bu olsa gerek canı gönülden kutluyorum....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this