Sign in to follow this  
BlueLife

Kuşlar Niçin 'V' Şeklinde Uçuyorlar?

Recommended Posts

Sadece kazlar değil, martılar, pelikanlar gibi büyük su kuşları da filo olarak toplu halde giderken 'V' şekli oluşturarak uçarlar. Bunun nedeni ile ilgili kesin olmayan, tartışmaya açık çeşitli görüşler vardır. Biz bunlardan en çok rağbet gören ikisinden bahsedelim.
Birinci görüşe göre, sürünün 'V' şeklinde uçmasının amacı enerji tasarrufudur. Bu uçuş şekli ile öncelikle en öndeki kuş, bir arkadaki kuşa gelecek rüzgarı ve hava direncini engeller ve daha az enerji sarf etmesini sağlar.

Bunun bir başka örneği de bisiklet takım yarışlarında birbiri arkasına saklanarak giden ve sık sık en öndekini değiştiren yarışmacılarda da görülür. Araba yarışlarında da arkadaki araba öndekine mümkün olduğunca yaklaşarak, onun kestiği rüzgar ve hava akımının avantajı ile daha az yakıt harcamayı amaçlar. Bu şekilde uçan kuşlarda da sık sık en öndeki liderin değiştiği ileri sürülmektedir. 

Yine bu görüşe göre, öndeki kuş kanadını çırptığında, kanadının ucunda bir hava boşluğu, yani bir girdap yaratır, arkadaki kuş buraya yükselen havayı kanatlarının altında bularak ve daha az enerji sarf ederek yüksekliğini muhafaza eder. Bu kuşun hareketinden de bir arkadaki kuş faydalanır. 

Bu uçuş şeklinin daha ziyade büyük kuşlarda görülmesinin nedeni de bunların büyük kanatları ile yarattıkları hava hareketinin büyüklüğü ve arkadaki kuşun işine yarayabilmesidir. 70'li yıllarda yapılan bir araştırma sonucunda, 25 kuşluk bir filonun bu şekilde uçarak, uçuş mesafesini yüzde 75 artırabildiği ileri sürülmüştür. Ancak bu teoriye göre her kuşun öndeki ile aynı mesafe ve açıda uçması ve senkronize yani eş zamanlı kanat çırpması gerekir ki, bu, gerçekte mümkün değildir.

İkinci bir görüşe göre ise, kuşların gözleri başlarının yanındadır, dolayısıyla tam önlerini göremezler. Bu uçuş şekli ile sürünün fertlerinin birbirini görerek, kaybolmadan bir arada kalması sağlanır.

Bu görüşe karşı olanlar ise kuşların geceleri de uçtuklarını, bu nedenle öndeki kuşu görmenin önemli olmadığını zaten sürüyü kuşların bağırışlarının bir arada tuttuğunu ileri sürüyorlar. Çok basit gibi görülen bu olayın bile sebebi tam öğrenilmiş değil, belki de görüşlerin bileşimi, yani hepsi doğru. Kuşlar konuşabilseler de anlatsalar!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest sarcak

kanat çırptıklarında havada küçük bir girdap oluşması bununda diğer kuşların uçmasını kolasylaştırdığını bir belgeselde duymuştum.enteresan bir durum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bendede kuşlar var nasıl uçtuklarını ve havada nasıl olduklarını o zevki anlatamam o duyguyu yaşamak lazım onlar uçarken sanki bende onlarla uçuyorum

çook sevıyorum hayvanları hemde çook bir çok hayvan barınağınada üyeyeım hafta sonlarıda kedı köpek kuş fark etmez yem alırım sokak köpeklerıne geçerken atarım kedılere kuşlara onlarsız bır dunya düşünemıyorum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bende hayvanları çok seviyorum ama evcil bir hayvanım yok Bir kangal köpeği yetiştirmek istiyorum ama müsait yerimiz yok

Sen şanlısın yakışıklı :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest sarcak

kangallar çok gezen hayvanlar. çoban köpekleri dogal yapıları gerği çok gezmek isterler.zincire uruluncada depresyona girip özelliklerini yitirirler.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this