Sign in to follow this  
intihabcom

Otizm Tedavisinde Yeni Yaklaşımlara Doğru - Güncellenmiş Makale

Recommended Posts

BEYİNLE İLGİLİ YAPILAN ÇALIŞMALAR UMUT VAADEDİYOR

İnsanlığın en sıkıntılı sıhhat sorunlarından biri kuşkusuz beyinle alakalı yaşanılan ve hemen hemen çözümlenememiş olan sorunlardır. Son 50 yılda oransal olarak ürkütücü biçimde artan Otizm de bu sorunların en başlangıcında geliyor. Son araştırmalar, bebeklerin otizmli doğma oranını ne yazık ki 150 de bir. Kimi uzmanlar oldukca geniş bir dağılım yelpazesinde ve oldukca hafifçe otizmliden ağır otizmli bireylere kadar seyreden otizm olaylarındaki artışı bebeklik otizmi olarak tanımlayıp, beslenme, küresel iklim ve yabancılaşma şeklinde unsurların belirleyiciliğine dikkat çekmektedir. Kentsel hayatın ağırlaştırdığı ve bo toplumsal sisetmin dayattığı yeni ömür tarzı, otizmli bireylerdeki toplumsal kontakt bozukluğunun artmasına öncülük edebiliyor.

Ntvmsnbc kaynaklı habere göre; University College London’da meydana gelen deneyler sonunda, beynin ön lobunda daha çok hücre bulunan insanların verdikleri kararlar ile alakalı daha çok kafa patlatan ve sık sık ‘kara kara düşünen’ kişiler olduğu ortaya çıktı.

Prefrontal Korteks denilen beyin bölgesinin büyüklüğü ile beyinsel faaliyetler arasındaki fizyolojik bağları kanıtlayan bu ilk emek harcama sayesinde, otizm ve birtakım öteki zihinsel rahatsızlıkların tedavi ve takibinde yeni yöntemler geliştirilebilecek.

Science dergisinde piyasaya çıkan araştırmaya göre, 32 deneğin katılmış olduğu inceleme ön lobu daha büyük olan kişilerin verdikleri ve verecekleri kararlar ile alakalı ‘kara kara düşünen” kişiler bulunduğunu gösteriyor.

Bu kişilerde ‘çalışan belleğin’ de diğerlerine kıyasla daha cılız olduğu görülüyor. Ekipte yer edinen Stephen Fleming, bu davranışın depresyona eğilimi de artırdığı görüşünde. Nitekim, ‘çalışan belleği’ daha cılız olan kişiler içinde kendi kararları ile alakalı devamlı düşünen ve zorlu kişilerin oldukca olduğu göze çarpıyor.

Kaynak: https://intihab.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this