Berrin

Kırık Boyunla Yaşamış Tunç Devri İnsanı

Recommended Posts

Kırık bir boyunla yaşamak mümkün mü? Arkeologlar Tunç Devri'nde boynu kırıldığı halde hayatta kalmayı başarmış bir insanın kalıntılarını buldu.

20122010182359075377006.jpg

İspanya'da bulunan 3 bin 400 yıllık kalıntıların boynuna darbe aldığı için dil kemiği (hiyoit) kırılmış birine ait olduğu sanılıyor.

Hiyoit kemiği at nalı şeklinde ve dil kökünde yer alan bir kemik. Tunç devrinde bu kırık kemiğe rağmen hayatta kalan adamın, nihayetinde ilginç bir şekilde iyileşerek yaşamına devam ettiği açıklandı.

Unreported Heritage News'in haberine göre, uzmanlar bunun boğulma ve asılmadan farklı ve daha nadir görülen bir vaka olduğunu söylüyor.

Araştırmacılar muhtemelen boyna gelen direk bir darbe ile olan bu yaralanmaya rağmen adamın yaşamaya devam etmesini adeta bir mucize olarak görüyor.

Motilla del Azuer'da bulunan iskeletin geçmişinin kesin olmamakla birlikte 3 bin 400 ila 4 bin 200 yıl öncesine dayandığı tahmin ediliyor.

Yapılan bu araştırma International Journal of Osteoarchaeology'de yayınlandı.

HaberOku.net

Share this post


Link to post
Share on other sites

İlginç bişey gerçekten aslında böyle şeyler günümüzde oluyorda bilim anıyamıyor başkaşeyler bahane ediliyor ama tek bir gerçek varki Allahın mucizesidir

haber için tşk canım

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now