barıscan

[Soru] Omurilik Felcinde Titreme ve Kasılma

11 posts in this topic

c4 t1 hastasıyım el baş parmagım ve işaret parmaklarım devamlı calışıyor gibi hareket ediyor bu da bi tür kasılma mı yoksa iyiye giden bir sürec mi bu arada bu parmaklarımı hissediyorum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Önemli bir soru sormuşsun barışcan tşkler.

Cevabına gelince çoğu omurilik felçlisi ve sen gibi benimde o kasılmalardan oluyor. Aslına bakarsan ilk zamanlar olduğu zaman sevinmiştim çünkü o şekilde titremelerden sonra yüreyen omurilik felçlisi görmüştüm.

Bende kazadan 2ay sonra hareket ettiremediğim yerlerde olmaya başladı. 5 yıl oldu halende devam ediyor . Bunu önlemek için ilaçlar var fakat beni rahatsız ettmediği hatta işime yaradığından dolayı ilaç kullanmıyorum.

Titremelerin faydaları hareketsiz durduğunda kandolaşımı ve kasları çalıştırması iyi oluyor. İyileşme süreci mi diye sorarsan net cevap veremiyorum çünkü üstte yazdığım gibi iyileşende de oldu. İyileşmeyende de

Ayrıca bu kasılmaların diğer adı spastite bununla illgili ayrıntılı konumuzda var birde onu oku : SPASTİSİTE Nedir? - Türkiye Omurilik Felçlileri Platformu

Share this post


Link to post
Share on other sites

barışcan benimde t10 ilk zamanlarda daha fazlaydı bende mesela yüz üstü yattığımda bazen ayaklak geriye doğru kapanıp açılıyordu ama şimdi o yok iyimi kötümü orası muamma fakat en ufak bir hareketlenmenin bizlere çok büyük umutlar olması gerektiğini ve çalışma azmini artırmasını düşünüyorum nacizane geçmiş olsun allah şifanı versin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sağa nazaran sol elimin parmaklarında o hareketlerden çok oluyor senelerdir oluyor sandığım kadarıyla bunun kasılma ile ilgisi yok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

evet arkadaşlar bendede kasılma ve titremeler ilaç kullanmama ramen.oluyor.ayak baş parmagımıda bazen hareket ettire biliyorum bu bence bir gelişme iyiye gidiyor diye düşünüyorm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

aynı şeyler bendede oluyor seviyem t6ile t8 arasında.çok oturduğumda, bacaklarımı uyardığımda oluyor genellikle.bende ayak baş parmağımı çok zorladığımda istem dışı oynatıyorum.emiri tam almasada reaksiyon gösteriyor..

Share this post


Link to post
Share on other sites

merhaba bende 1.5 yıl önce t5 den ameliyat oldum felçli kaldım ama suanda iyileşmeye başladım bazı problemler var ama genede şükürler olsun doktorum kasılmalar ve titremeler için ilaç verdibu arada titremeler iyi birşey degil bir yeriniz titredimi orayı durdurmaya çalışın yoksa istem dışı hareketler iyileşmenizi zorlaştırır.suanda titreme oldumu sol ayagımı kontrol edemiiyorum ama normalde titreme olmadan daha rahat kontrol ediyorum

hepinize acil şifalar diliyorum moralinizi asla bozmayın bu hastalıkta moralin çok büyük etkisi var morali iyi olanlar daha çabuk iyileşir

Share this post


Link to post
Share on other sites

çok rahatsız etmediği sürece bence iyi hiç olmazsa hissetmesenizde o uzvunuzun sizin olduğunuzun farkına varıyosunuz =)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

yukarıdaki yorumlara bakınca kasılmaların iğleşmeye yönelik oldugu dusuncesine hissetim..Aslında kasılmalar iğleşmeye yönelik bir belirti değildir, hatta eklemlerde kireçlenme yaptıgını biliyorum eğer iğleşmeye yönelik olsaydı doktorlar ilaç vermezlerdi kasılma = spasti demektir. Spastisite istem dısı kasların kasılmasıdır.Bu da güncel hayatımızı etkiliyorsa uykuda rahatsız etme gibi hemen tedaviye bas vurulmalı tedavileride ilaç tedavisi fizik tedavi eger gecmese en sonunda genel cerrah mudahalesine kadar gider.Kasılmaları önlemek için genelde doktorlar lioresel verirler ve fizik tedavi gunde yarım saat olsada ayaga kalkma gibi , mesanenin enfeksiyon vs uzak olmalı bagırsaklar duzenli olarak bosaltılmalı soğuktan üşümekten korunmak gibi baslıca sebebler kasılmayı önler ve az seviyeye indirir elinizden geldikce kasılmalardan uzak olmaya bakın.İğleşmemiz için bit tedavi deil ve iğleşmemizde bir fonksiyonu yoktur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now