Derince_Li

Bunları Biliyormusunuz ?

Bu konuda 3 ileti var

Dünyanın en elektrikli yılan balığı?

iPod Shuffle, aynı şarkıyı ikinci kez ne kadar sürede çalabilir?

Arabanızın yakıtı bitince kaç km daha yol gidersiniz?

Tam güneş tutulması gel-gitleri etkiler mi?

Olgunlaşmamış muz neden dilimizi burar?

Dünyanın en elektrikli yılan balığı?

Brezilya ve Guyana nehirlerinde yaşayan elektrikli yılan balığı, dünyadaki en fazla elektrik yükü olan balıktır. Uzunlukları 1,8 metreyi bulan balıklar, piranaların akrabasıdır. Balıkların elektrik donanımları 2 çift dikey organdan oluşuyor ve bundan dolayı balıkların tüm vücudu elektrik yüklü. 650 volt kadar elektrik açığa çıkaran balıklar, avını hareketsiz hale getiriyor. Balıkların yaydığı bu elektrik bir insanı kolayca sersemletebilir.

iPod Shuffle, aynı şarkıyı ikinci kez ne kadar sürede çalabilir?

Apple, 4 GB'lık Shuffle'ın hafızasında 1000 şarkıyı kaydedebildiğini belirtiyor. Her şarkının ortalama bant uzunluğunun yaklaşık 3 dakika olduğunu farz edelim. Eğer karıştırma algoritması rastgeleyse, bir şarkının tekrar etmesi için yaklaşık 2 bin 997 dakika beklemeniz gerekiyor. Eğer şarkı Pazartesi gününün ortasında biterse, şarkıyı Çarşamba günü saat 13: 57'ye kadar tekrar dinleyemezsiniz.

Arabanızın yakıtı bitince kaç km daha yol gidersiniz?

Arabanın benzin deposu, sahip olduğunuz yakıt miktarı azımsanarak tasarlanır. Böylece, arabanızın deposu boş gibi görünse de, deponuzun biraz benzin bulunabilir. Arabanızda benzin lambası yandıktan sonra, motor, benzin pompası ve depo arasındaki borularda yaklaşık 2-3 litre kadar benzin kalıyor. Bu da arabanızın yakış durumuna göre 40 ile 60 km kadar yol almanızı sağlar.

Tam güneş tutulması gel-gitleri etkiler mi?

Gel-gitler, yerçekimi ve merkezkaç kuvveti etkisinin birleşimiyle oluşuyor. Dünya, Ay ve Güneş'in aynı doğrultuya geldikleri ve genellikle tam Güneş tutulması süresince, yeni ay ve dolunay konumlarında suların kabarması maksimuma ulaşır ve gelgit olayı en belirgin halini alıyor. Fakat, bu diziliş Ay'ın güneşi örtmesine neden olur, gel-git olayında etkisi yoktur. Tam güneş tutulması, bu olayı izlemek için doğru yerde bekleyenler için sadece büyüleyici bir görsel etki oluşturur.

Olgunlaşmamış muz neden dilimizi burar?

Muz yüksek oranda tanik asit içeriyor. Olgun muzda, bu tanik asit diğer bileşenleri kuşatıyor. Fakat, ham olan yeşil muzda tanin yok ve dilinizi kaygan yapan mukopolisakarid isimli madde de engelleniyor. Bu da dilinizin kurumasına neden oluyor ve ağzınızda buruk bir tat bırakıyor. Aynı zamanda, olgunlaşmamış muzda çok yüksek oranda nişasta bulunuyor ve ağzınızdaki tükürük salgısı enzimiyle çalışan proteinler içeriyor. Bu nedenle dişleriniz sindirimi çok zor olan nişasta tabakasıyla kaplanıyor. Ağzınızda da bu nişastayı temizleyecek kadar tükürük bulunmuyor. Bugünlerde, yediğimiz tüm muzlar çekirdeksiz ve klonlanarak çoğaltılıyor.

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Evet haklısın bilmediyimiz çok şey var paylaşımın için tşk zafer ama yanlış yere eklemişsin bu defa yerini düzeltiyorum birdaha konu eklerken dikat et

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.


Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.


Giriş Yap