Derince_Li

Osmanlı'dan Japonya'ya Robot!

Bu konuda 5 ileti var

Osmanlı'dan Japonya'ya robot!

120 yıl önce 2. Abdülhamit Japonya'ya robot göndermiş. Ezan okuyan ve yürüyen robottan geriye iki fotofraf kaldı.

Sultan 2. Abdülhamid’in Japonya’ya 1889 yılında robot hediye ettiği ortaya çıktı.

İnsan şeklinde tasarlanan ve ismi ‘Alamet’ olan robotun özelliği ise sema edip yarım metre yürüyebilmesi ve her saat başı ezan okuyabilmesi...

Bugün gazetesinden Mehmet Rıfat Yeğen'in haberine göre; Araştırmacı-Yazar Oktan Keleş’in arşivinde yer alan Alamet’in orijinal fotoğrafları Yıldız Sarayı yangınında zarar görmüş. Ancak fotoğrafın kalan parçaları bile 120 yıl sonra ilk kez gündeme gelen bu ilginç olayı anlatmaya yetecek cinsten.

FİRKATEYNLE BİRLİKTE SULARA GÖMÜLDÜ

Sultan Abdülhamid Han asrın teknoloji harikası bu eseri, Ertuğrul Firkateyni vasıtasıyla yazılmış özel bir mektup, hediyeler ve nişanlar ile beraber Japon İmparatoru'na göndermişti. Firkateyn dönüş yolunda 450 mürettebatıyla birlikte batmıştı.

120 YIL ÖNCEKİ BULUŞ

Keleş yapılan robotun özelliklerini şu şekilde sıraladı:

“Semâzen şeklinde, normal bir insan boyuna yakın, saatli bir robot. Kaideye oturtulmuş gövdesi; saat başı semâ ediyor, bu esnada kollarını açıyor, gümüş levhalardan yapılmış etekleri açılıyor ve aynı anda ezan okuyor. Tüm bunları yaparken yarım metre yürüyor, hem dönüyor ve ezan bitince de tekrar yarım metre geri giderek yerine dönüyor; kollarını ve eteklerini indiriyor. Robotun tamamı gümüş ve altın kaplamadan yapılmıştı. Robotun arka kısmında kurma yeri mevcuttu ve yedi günde bir kuruluyordu."

fft17_mf290138.Jpeg

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

aslında çoğu icatları osmanlılar yapmıştır ancak sürdürülmeleri devam ettirilmelerini avrupalılar üstlenmişlerdir çalışan demir pas tutmaz misali biz icat ettik onlar geliştirip günümüze damgalarını vurdular.onlarda bunu inkar etmezler ama kullanım hakları onların elinde nasıl olsa onun için rahatlar icatlar konusunda. güzel bir paylaşım arkadaşım teşekkürler

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Paylaşım için saol bu çok güsel bir haber bence özgüvenimize katkıda bulunan bir haber Osmanlı devleti ilklerde mükemmeldi ancak geri kafalılığıyla çöktü. İyisiyle kötüsüyle tüm ölmüş atalarımızım mekanı cennet olsun..

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.


Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.


Giriş Yap