Sign in to follow this  
Followers 0
lovest42

Omurilik Felcinde İyileşme Hangi Kriterlere Bağlı?

2 posts in this topic

Hangi tip omurilik yaralanmaları/zedelenmeleri hangi derecelere kadar iyileşir.

Hiç iyileşmeyenler, %100 yüz iyileşenler veya kısmi iyileşmeler hangi koşullara bağlı.

Bu konuda aydınlatıcı bilgi verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

Share this post


Link to post
Share on other sites

1983 yılında ayağımın tekinde oluşan taban düşmesinden dolayı gittiğim hastanede kas hastalığı teşhisi (Charko Marie Tooth teşhisi konularak) yanlış ameliyat oldum ben...

Yanlış ameliyat olduğumu 1995 yılına kadar öğrenemedim bu dönemde yürüyerek girdiğim ameliyat sonrasında koltuk değnekleri ile yürüyordum ve 1995 yılında artık koltuk değnekleri ile yürüyemez duruma gelmiştim. Doğru teşhis: Omurilik de bir timör varmış. Netice: Ameliyat ile timörün alınmasıydı.

1995 yılında zar zorda olsa koltuk değnekleri ile yürüyerek girdiğim ameliyat sonrasında artık hiç yürüyemedim. Fizik tedavi durumumda iyileşme yapmadı ama en azından fizik tedavi görürken tekerlekli sandalye adaptasyonu görmüş oldum. SAndalye kullanmayı kendi ihtiyaçlarımı sandalye yardımı ile görmeyi öğrendim.

O zamandan beri sağlığımda bir değişiklik yok. Daha doğrusu devamlı oturmamdan dolayı hafifte olsa bir skoyloz oluştu... Düzenli egzersiz yaptığım söylenemez ama kendi ihtiyaçlarımı gördüğümden dolayı hareket yapmış oluyorum. En basiti banyomu yapabiliyor, wc gidebiliyor (aynı zamanda sonda da kullanıyorum, sondamı da kendim yapıyorum) Yemek yapıyor, bulaşık yıkıyor, ütü yapıyorum vs.vs... çoğu işimi yapıyorum ve ayrıca bir çocuk yetiştiriyorum. İş hayatı haricinde ev kadınlığı (evli olmamdan dolayı) devam ediyor...

Kiloma dikkat ediyorum, çünkü hareketsiz hayattan dolayı kilo almaya meyilliyiz ve kilo aldıkçada hareketlerimiz daha da kısıtlanıyor.

Fizik tedavi hastanesinde yatarken trafik kazalarından veya yaralanmalardan dolayı tedavi görenlerin 8 ay gibi uzun bir zaman sonra gördüğü fizik tedaviden dolayı biraz düzelmeler oluyor ve aradan yıllar geçtiğinde tanışıp arkadaş olduğum bu arkadaşlarımın çok daha iyi duruma geldiğini gördüm. Tamamen iyileşeni görmedim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0