Berrin

Engelli Hastalara Yardımcı Robot

2 posts in this topic

Teknolojik gelişmeler, tıp dünyasına hizmet etmeye devam ediyor...

207027_bozuk.jpg

İşte onlardan biri. Avustaralyalı genç bilimadamları, birçok engelli ve felçli hastalara umut olacak bir buluşa imza attı.

Sydney Teknoloji Üniversitesinde geliştirilmekte olan bu akıllı ve yardımcı robotlar, birçok kişinin hayata tutunmasına yardımcı olacak. Omurilik yaralanma ve nörolojik bozukluk yaşayanlar bu robot kol ile tedavi edilecek. Bilgisayara bağlı çalışan bu robot kol, zayıf kasları tespit ederek güçlenmesine yardımcı oluyor.

Bu 4 tekerlekli robot ise engellelerin yol arkadaşı olacak. Bu akıllı robot sayesinde birçok yere kolaylıkla gidebilecek. Yaklaşık 4 milyon dolara mal olacak olan bu robotlar şimdilik deneme aşamasında. seri üretime ise 5 sene donra geçilmesi bekleniyor.

Bu ilginç buluş ise İsveç'li bilim adamlarının eseri... Daha önce birçok alanda kullanılan yapay ciltlere sıvı metalden hazırlanan çip yerleştiren bilimadamları vücud hareketiyle ilgili verileri kablosuz almayı başardı.

Aslında bu yöntemin daha önce de kullanıldığını söyleyen araştırmacılar, yeni çalışmaları sayesinde veri aktarımını kablosuz iletmeyi başardıklarını söylüyor. Vücüdün heryerine kolaylıla yapışabilen yapay cild, insanın hefesi ve kalp atışı hakkında bilgi aktarabiliyor.

Şimdilik geliştirilmekte olan yapay cild kullanıma hazır hale geldiğinde kalp atışındaki bozukluklar anında kullanıcıya bildirilecek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now