Sumeye

Düşünceyle Hareket Eden Robotik Ayak

Bu konuda 3 ileti var

110528%20robotik%20ayak.widec.jpg

Düşünceyle hareket eden robotik ayak

Japonlar engellilerin yürümesini kolaylaştıracak düşünceyle hareket ettirilen bir robotik ayak geliştirdi.

30 mayıs 2011

BOCHUM - Almanya'nın Bochum şehrinde tanıtılan ve HAL (Hybrid Assitive Limb - Hibrit Yardımcı Uzuv) adı verilen robotik uzuvlar sâyesinde engelliler ya da felçliler yürüyebilecek. Engeli olmayanlar ise Cyberdyne şirketinin geliştirdiği robotik uzuvlar sayesşnde çok daha ağır yükleri kaldırabilecek.

Tsukuba Üniversitesinden Dr. Yoshiyuki Sankai tarafından geliştirdiği robotik uzuvlar, sırt çantası şeklindeki bir güç kaynağından ve bilgisayar sisteminden oluşuyor.

23 kilogram ağırlığındaki mekanizma bel kısmına bağlanarak düşünce gücüyle kontrol ediliyor. Hareket etmeye karar verildiğinde, beyin kas sistemine sinir sinyalleri gönderiyor. Cihaz da sensörü sayesinde bu sinyalleri alarak robotik ayakların işlemesini sağlıyor.

5 saat şarj edilmesi gereken cihaz sadece engellilere hitap etmiyor. Rehabilitasyon ve fiziksel egzersiz için de kullanılabiliyor. Cihaz, ağır nesnelerin taşınmasında ve arama-kurtarma operasyonlarında da kullanılabilecek.

NTVHaber

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bu tür cihazlar herkesin kullanabileceği bir şekjilde olursa ve fiyatlarda düşerse engellilerin işine daha çok yarar diye düşünüyorum.

Paylaşım için teşekkürler SÜMEYYE.

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.


Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.


Giriş Yap