zekak1978

Diş Çürüğü Hastalıkları Tetikliyor

Bu konuda 4 ileti var

Malatya Sağlık İl Müdürü Bayram Zengin, çürük dişlerin ve diş eti hastalıklarının, bir çok hastalığı tetiklediğini söyledi.

Bayram Zengin, ağız ve diş sağlığını bozan faktörlerin vücut sağlığını da doğrudan etkilediğini belirtti. Diş çürükleri ile diş eti hastalıklarının kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, kemik erimesi, şeker hastalığı risklerini artırdığını kaydeden Zengin, bu bağlamda diş sağlığımıza verilen önemin genel sağlık anlayışını ortaya koyduğunu ifade etti.

Zengin, kötü ağız hijyeninin yol açtığı diş çürükleri ve diş eti hastalıklarından korunmada, öncelikle kişilerin kendi sağlıklarının bilincinde olması, bireylere düzenli fırçalama alışkanlığı, diş ipi kullanımı, beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi, düzenli olarak diş hekimine gitme alışkanlığının kazandırılması gerektiğini vurguladı.

Özellikle çocuklara küçük yaşlarda diş bakımı alışkanlığının kazandırılması gerektiğine işaret eden Zengin, "Çocuk gelişim dönemlerinde edindikleri tutum ve davranışlar, ileri ki yaşlarda hem genel sağlıklarını hem de ağız ve diş sağlıklarını şekillendirmesi açısından çok önemlidir ve bu dönemde çocuk ve gençler üzerinde akranları kadar, ailelerinin, öğretmenlerinin ve medyanın da çok önemli etkisi olduğu bilinen bir gerçektir.

Daha sağlıklı nesiller için çocuklarımızı ve gençlerimizi bu konuda eğitmek ve hatta onlara sosyal sorumluluk anlayışıyla olumlu örnek olmak bizim en önemli görevimizdir. Diş ve diş eti hastalıkları 'önlenebilir', 'kontrol edilebilir' ve 'davranışla iyileştirilebilir' hastalıklar grubuna girmektedir ve alınacak koruyucu tedbirlerle hastalık oluşmadan önlenebilmektedir. Bu tedbirler sayesinde diş hastalıklarının tedavisi için yaptığımız harcamalar çok ciddi oranlarda azalmaktadır." dedi.

Sağlık Bakanlığı'nın koruyucu tedaviye büyük önem verdiğini aktaran Zengin, bu kapsamda İnönü Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Milli Eğitim Müdürlüğü, Malatya Ağız ve Diş Sağlığı Baştabipliği, Malatya Diş Hekimleri Odası arasında imzalanan 'Malatya İli Okul Çağı Çocuklarında Fırça Üzeri Florlu Jel Uygulaması Kurumlararası İşbirliği Protokolü' ile çocukların daha az diş çürükleri ile karşılaşmalarını hedeflediklerini kaydetti.

Zengin, fırça üzeri flor jel uygulaması özellikle 7–9 yaş civarındaki çocuklarda daimi dişlerin erken çürüme risklerini değiştirdiğini ve direncini arttırdığını gözlemlediklerini sözlerine ekledi.

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

diş sağlığımız açısından oldukça önemli bir organımız ..çürük dişlerin kalp krizi riskini bile artırdığını duymuştum.. bu yüzden dişlerimizi iyi koruyalım..

bilgi ve paylaşım için teşekkürler.

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Dişimiz çürüdüğü zaman korkudan doktora gitmiyoruz sonrasındada hastalıklar ortaya çıkıyor dişlerimize gereken önemi göstermeliyiz.

Teşekkürler haber için.

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.


Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.


Giriş Yap