CanBy

SiteYöneticisi
 • İçerik sayısı

  3.151
 • Katılım

 • Son ziyaret

CanBy kullanıcısının paylaşımları

 1. 01.01.2019 - 31.12.2019 tarihlerinde geçerli olmak üzere 2022 aylıkları için kişi başına düşen aylık gelir sınırı, 609,67 TL olmuştur(NOT: tam miktarı 609,673333 TL)01.01.2019 - 30.06.2019 döneminde geçerli olmak üzere 2022 aylık miktarları şu şekildedir:65 yaş üstü yaşlılık aylığı: 601,58 TL / tam miktarı: 601,575491 TL %40-69 engelli aylığı: 480,22 TL / tam miktarı: 480,218229 TL%70 ve üstü bakıma muhtaç engelli aylığı: 720,33 TL / tam miktarı: 720,327343 TL18 yaş altı engelli yakını aylığı: 480,22 TL / tam miktarı: 480,218229TLNOT 1: ilk defa aylık alacak olanlar, aylık başlangıç tarihinden 1 Şubat'a kadar birikmiş ödeme ve Şubat maaşlarını Şubatta toplu alacaklardır. ilk defa Şubat'ta 2022 aylığı alacak olanların Şubat'ta ne kadar alacaklarını ve ödeme günlerini -istedikleri takdirde-ayrıca hesaplarım. bu hesabı yapmam için, ayrı başlık açarak aylık başvuru tarihini, rapor oranlarını ve doğum yıllarını yazmaları kafi.NOT 2: Ocak aylığını alanlar, Şubat'ta 1 aylık farkla birlikte şu miktarda alacaklar:65 yaş üstü yaşlılık aylığı= 659,88 TL / Tam miktarı: 659,878063 TL ( % 40- 69 ) engelli aylığı= 526,76 TL / tam miktarı: 526,759284 TL( % 70 ve üstü) Bakıma muhtaç engelli aylığı= 790,14 TL / tam miktarı: 790,138925 TL18 yaş altı engelli yakını aylığı= 526,76 TL / tam miktarı: 526,759284 TL
 2. Engelli raporu olanlar ve şehit ailelerine özel indirimli internet tarifelerini sizler için derledim. Ocak-2019 yılı itibariyle Güncel fiyatlar. 1. Türknet internet Engelli tarifesi TurkNet’in engellilere özel olarak hazırladığı, Engelleri Aşan avantajlı internet kampanyaları TurkNet’te. Sizde eğer engelli, şehit yakını ve gazi vatandaşlarımızdansanız, size özel indirimlerle sunduğumuz avantajlı internet paketlerimizle sınırsız internet hizmetinden faydalanabilir, paketiniz dahilindeki dakikalarınızla ev telefonunuza sabit ücret ödemeden günün her saati özgürce konuşabilirsiniz. Fiyatlar HIZ* KOTA AKN** TELEFON*** KAMPANYA FİYATI 100 Mbps’ye kadar Sınırsız YOK 1000 dk. 48,75 TL Link: https://turk.net/engelsiz-tarife/ 2. Superonline İnternet Süperonline 1 ocak öncesi 44tlye adsl-fiber tarifesi veriyordu fakat süresi dolmuş. Sadece %25 indirim yapacaklarmış. Kampanyadan engelli, harp ve vazife şehitlerinin eş ve çocukları ile gaziler yararlanabilir. Bu kapsamdaki müşterilerimizin ilgili durumlarını gösterir belge ile başvurmaları ve engelli, gazi veya şehit yakını olma bilgisinin bu hizmetin sunumu kapsamında işlenmesine dair açık rızalarının alınması halinde geçerlidir. Bu kapsamdaki müşterilerimize bir adet abonelik için, tüm bireysel Superonline tarife, abonelik paketi ve kampanyalarda, katma değerli hizmetler hariç olmak üzere, KDV matrahı (KDV hariç tutar) üzerinden 25% oranında indirim uygulanacaktır. https://www.superonline.net/kampanyalar/sosyal-destek/sosyal-destek-kampanyasi 3. Türktelekom İnternet engelli indirimi Turktelekom da paketleri kaldırıp sadece paketler üzerinden %25 indirim yapacakmış. Türk Telekom’dan engelli, gazi ve şehit yakınlarına özel tüm bireysel evde internet kampanyalarında %25 indirim 4. Vodafone İnternet Bulamadım. 5. Dsmart internet Engelli tarifesi Engelli, gazi ve şehit yakınları için, son kullanıcı satış fiyatlarımızdan %25 indirim uygulanacaktır. Aşağıda belirtilen evrakları ilettiğinizde %25 indirim hesabınıza eklenecektir. Özür oranı %40 ve üzeri olan engelli müşteriler %25 indirimli İnternet tarifelerinden faydalanabilirler. Her müşteri bir adet aktif indirimli İnternet aboneliği hizmetinden faydalanabilir. 24 ay boyunca indirimli ve sabit fiyat Aktivasyon bedeli hediye İhtiyacınıza uygun modüler hız ve AKN seçenekleri 6.Turksat Kablonet Engelli Tarifesi 7. Millenni Doping internet Bulamadım. Yeni indirimler ve fiyat değişikliklerinde güncellenecektir
 3. “Türkiye’nin Hawking’i” başlığıyla SABAH’a manşet olan 31 yaşındaki felçli Nil Mısır, 16 yıl sonra hem oturmaya hem de sol elini kullanmaya başladı 5'inci kattan düşünce 15 yaşında felç kalan Nil Mısır (31) tam 5 bin 940 gün sonra bir mucizeye imza atarak sol elini kullanmaya başladı. Gaziosmanpaşa Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'nde tedavisi devam eden Nil Mısır, tam 16 yıl sonra hem oturabiliyor, hem de sol elini kullanabiliyor. Gazetede çıkan haberden sonra tedavisi için daha motive olduğunu, gelen telefonlar ve desteklerle moralinin yükseldiğini belirten Nil'e, bir de W1 kategorisinde okçuluk yarışmacısı olabileceği daveti geldi. Türkiye Okçuluk Federasyonu'ndan kendisine ulaşan yetkililerin daveti Nil'de büyük bir sevinç yarattı. Rol modeli ünlü fizik profesörü Stephen Hawking olan ve yaşam enerjisiyle, mücadelesiyle diğer hastalara da umut olan Nil, 16 yıldır bu anın hayalini kurduğunu söyledi. "Doktorlarım, Fizyoterapistlerim, Ergoterapistlerim ve gazetem SABAH var benim. Sizleri çok seviyorum. 5 bin 940 gün boyunca bu anı düşündüm. Hep mücadele ettim" diye konuşan Nil, 16 yılda liseyi ve iki üniversiteyi bitirdi. Nil Mısır, duygularını şöyle anlattı:'SANDALYE BİLE HAYALDİ' Tekerlekli sandalye bile benim için hayaldi. Prof. Dr. Belgin Erhan'a çok şey borçluyum. Tekerlekli sandalyede dik oturma hayali kurardım, şimdi ayağa kalkma hayali kuruyorum. Bunu da başaracağıma inanıyorum. 2018 yılı benim için yeniden doğuş oldu. Tedavimin ikinci ayında SABAH'ta çıkan haberle, SABAH ailesi bana, aileme ve binlerce hastaya umut olma fırsatı verdi. Şimdi sol elimin parmaklarını oynatabiliyorum. Bu benim için en önemli ödül. Haberden sonra solunum güçlendi, tansiyonum düzeldi. Dik oturmaya başladım. Sol elimdeki diğer iki parmağım da hareket kazandı. Haberimi gören Okçuluk Federasyonu beni davet etti. Tedavimi devam ettirip, milli takım davetine de katılacağım. Muhteşem bir aileye, arkadaşlara, doktorlara ve bana sahip çıkan, beni cesaretlendiren siz SABAH ailesine sahibim. Mardin'den arayan bir yaşlı kadın, "Kızım bize umut oldun. Oğlum 6 yıldır omurilik yaralanması sebebiyle adeta kendini eve kapattı. Tedaviyi kabul etmiyor. Senin haberinden sonra kararını değişirdi. Evimize mutluluk getirdin" dedi. Üç hafta önce tedavi için geldiğim hastanede, "16 yılda yürüyememişsin. Neden buraya geldin?" sorularına muhatap oldum. Böyle düşünen hasta ve yakınlarına, "16 yıla bir sürü hastalık ve başarı sığdırdım" diyorum. Önceki haber videosu:
 4. Sosyal medyada binlerce takipçisi bulunan Serhat Erönal, video paylaşım sitesinde oluşturduğu kanal ile yaşama tutunmasını, engelli yaşamın zorluklarını ve deneyimlerini paylaşıyor. Erönal, 3 Aralık Dünya Engelliler Günüöncesi DHA muhabirine yaşama nasıl sımsıkı sarıldığını ve tekerlekli sandalyesinin buna engel olamadığını anlattı. Milyonlarca engellinin en büyük gereksinimleri arasında motivasyon, deneyim ve sosyal yaşama karışamamak olduğunu belirten Erönal, 1996 yılında sığ suya yaptığı atlayış sonucu boynundaki omurlardan ikisinin kırıldığını ve tekerlekli sandalyeye mahkum olduğunu belirtti. Erönal, "Balıklama atlama sonucu boynumu kırdım, boğuluyorum, ölüyorum. Suni solunum ile hayata dönüyorum. Boynum kırık olduğu için göğüsten aşağıya hiç hareketim yok. Fizik tedavilerim devam ederken ellerimi kullanamıyordum. Daha sonra toparlanmaya, adım atmaya başlarken, kök hücre umut olarak karşıma çıktı. Başarısız ameliyat sonucu bir kez daha felç oluyorum. Kazandıklarımı bir kez daha kaybederken hayat mücadelesine başlıyorum" dedi. "Asla pes edilmemesi gerektiğini hatırlatanım" Serhat Erönal, kendisini sosyal medya sever, ödüllü YouTuber olarak nitelendirirken, diğer özelliklerini, sıralarken de, "İş insanıyım, aikidocuyum, hayvanseverim, eğlenceliyim, komiğim, yüzücüyüm, bilişimciyim, 1996 yılından bu yana omurilik felçlisiyim, girişimciyim, iyi bir sürücüyüm, yaramazım, konuşmacıyım, ilham vericiyim, asla pes edilmemesi gerektiğini hatırlatanım" dedi. Yaşamın tadını çıkarmak gerektiğine inandığını söyleyen Erönal, engelli olmasına rağmen gokart, jetskiye bindiğini, otomobil kullandığını, sigorta acenteliği bulunduğunu, ticaretle uğraştığını, digital medya danışmanlığı, okulve çeşitli kurumlarda motivasyon konuşmacılığı yaptığını ifade etti. "Tekerlekli sandalye benim ayakkabım" Serhat Erönal, "İnsanlara hayatta oldukları için yaşamaktansa, hayatı yaşamaları gerektiğini anlatıyorum. Hayat tekerlekli sandalyeden ibaret değil. Bu benim sadece yeni bedenim. Tekerlekli sandalye de benim ayakkabım. Bunu kendime bir engel olarak görmüyorum. Engel önüne gelen sadece yükseklik gibi bir şey. Atladığın zaman bir şey yok. 7 sene kadar önce eşimi gördüm. Arkadaşım vardı yanımda 'Onunla tanışacağım ve evleneceğim' dedim inanmadı. Halen İstanbul Üniversitesi’nde akademisyen olan eşim Yeşim ile tanıştım, 2013 yılında evlendik. İnsanlara hayatta oldukları için yaşamaktansa, hayatı yaşamaları gerektiğini anlatmaya çalışıyorum ve 'Asla pes etme' diyorum. Hedefim; uluslararası bir konuşmacı olmak. Uluslararası herkese asla pes etmemeyi bağıra bağırta söyletebilmek" diye konuştu.
 5. TÜİK verilerine göre İstanbul'da da 670 bin 756 engelli var. O engellilerden biri de 25 yaşındaki Oğuzhan Erdaş. Oğuzhan'ın evinin bulunduğu Avcılar'dan, Bahçelievler'deki işyerine ulaşmak için katettiği engellerle dolu yolculuğu... Yürüyen merdivenleri ve asansörü çalışmayan durakta güçlükle metrobüse binen Oğuzhan'ın engellilere uygun olmayan kaldırımlarda ilerleyişi kolay olmadı. Türkiye'de 8,5 milyon engelli yaşıyor. TÜİK verilerine göre İstanbul'da da 670 bin 756 engelli bulunuyor. Büyük şehirlerde yaşayan engellilerin en büyük sorunlarının başında ulaşım geliyor. Asansörü olmayan ya da bozuk olan üst geçitler, çalışmayan merdivenler ya da çok dik dizayn edilen rampaların, engelli ulaşımını büyük ölçüde zorlaştırdığı biliniyor. YÜRÜYEN MERDİVEN BOZUK, ASANSÖR ÇALIŞMIYOR 25 yaşındaki Oğuzhan Erdaş, Türkiye'deki bu zorluklarla boğuşan engellilerden sadece biri. Doğuştan görme engelli olan Erdaş, her gün Avcılar'dan Bahçelievler'de bulunan iş yerine gidiyor. Oğuzhan Erdaş'ın engellerle dolu yolculuğu kameralara yansıdı. Sosyal Hizmetler Merkezi'nde memur olarak görev yapan Erdaş'ın sabah erken saatlerde Avcılar'da başladığı yolculuğunun ilk dakikalarında karşısına metrobüs merdivenleri çıkıyor. Yürüyen merdivenlerin çoğu zaman çalışmadığını belirten Erdaş, asansöre yönelince onun da bozuk olduğunu fark ediyor. Oğuzhan, önce merdivenleri aşıyor, sonrasında da metrobüsün içine girerek sırasını beklemeye başlıyor. Özellikle mesai saatlerinde uzun kuyruklar oluşan metrobüs duraklarında kendisine öncelik verilmediğini anlatan Erdaş, "Her gün dakikalarca metrobüs kuyruğunda bekliyorum, asansörü kullanmak için de bana öncelik verilmiyor. İnsanlar genç bir engellinin asansöre ihtiyacı olmadığını düşünüyor olabilir ama bu çok yanlış bir tavır. Ben de düşme tehlikesini göze alarak, merdivenlerden iniyorum. Bazen vatandaşlar koluma girerek, bana yardım ediyor" dedi. HER İNSAN BİR ENGELLİ ADAYIDIR Bahçelievler Metrobüs Durağı'nda inen Erdaş'ı iş yerine ulaşabilmesi için bu kez 15 dakikalık bir yürüme mesafesi bekliyor. Yolun büyük kısmında sarı yürüme bantları bulunmadığı için Oğuzhan bu yolda bastonunu sallaya sallaya iş yerini bulduğunu söylüyor. Yürüdüğü kaldırım yolunda ise, Oğuzhan'ı ağaçlar, aydınlatma direkleri, kaldırımda satış yapan esnaflar ve park etmiş araçlar bekliyor. Bu engellere de çarpa çarpa geçen Oğuzhan, çalıştığı kuruma ulaşınca şükrettiğini söylüyor. Her sabah ve akşam bu güzergahta yolculuk eden Oğuzhan, "Her insan bir engelli adayıdır, duyarlı olmak, empati yapabilmek çok önemli" diyor. HER DURAKTA SARI YÜRÜME BANDI OLMALI Hayatına normal bir vatandaş gibi devam edebilmek istediğini belirten Erdaş, aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Beden Eğitimi bölümünü okuyor. Hayatının mücadele etmekle geçtiğini anlatan Erdaş, sarı yürüme bantlarının görme engelliler için çok önemli olduğunu belirterek, "Sarı çizgilerin olmadığı yerlerde çevremdeki insanlardan yardım istiyorum. Yürürken de karşıma çıkan ağaç ve direklere çarpabiliyorum. Metrobüslerde asansörlerin ve yürüyen merdivenlerin çalışmadığı zamanlar oluyor. Ben bir şekilde idare edebilsem de yürüme engelliler için bu çok zor bir durum" diye konuştu. Erdaş, metrobüste yaşadığı en önemli zorluğun da çalışmayan anons sistemleri olduğunu belirterek, "Durağı ezberleyemediğim zaman, yanlış yerde iniyorum. Avcılar'da yürüme bandı pek yok ancak Bahçelievler Metrobüs Durağı'nda bulunan yürüme bantları hayatımı kolaylaştırıyor. Her metrobüs durağında mutlaka olmalı" ifadelerini kullandı. Erdaş, kaldırıma konulan masa ve sandalyelere de sürekli çarptığını belirterek, esnaflara da kaldırımı işgal etmeyin çağrısında bulundu. EN BÜYÜK HAYALİM PARAŞÜTLE ATLAMAK En büyük hayalinin günün birinde paraşütle atlamak olduğunu belirten Erdaş, "Türk Hava Kurumu Üniversitesi İzmir Hava Ulaştırma Fakültesi'nde eğitim alarak, paraşütle atlamak istiyorum. Bu benim için çok güzel bir hayal. Karanlık dünyamdaki çoğu engeli tek başıma aştım, günün birinde tek başıma bir atlayış gerçekleştireceğime de inanıyorum" dedi. Kaynak: Haberler.com
 6. Ocak 2019 yılı için Asgari Ücretin 2020₺ olarak açıklanması ile birlikte, evde bakım maaşı kriteri olan hanede yaşayan kişi başına düşen gelir de yükseldi. Buna göre ; 01.01.2019 - 31.12.2019 tarihlerinde geçerli olmak üzere evde bakım aylıkları için hanede kişi başına düşen aylık gelir sınırı, 1219,35 TL olmuştur. Kişi başına düşen gelir miktarı asgari ücretin 2/3 kadardır.
 7. Çok geçmiş olsun, nöropatik ağrı bir çok omurilik felçlisinin büyük sorunudur. Ve henüz maalesef bir tedavisi yok, sizi gibi ağrı kesiciler ile soğuk yatak şiltesi gibi alternatif çözüm peşine düşmüşler. Konuyla ilgili bir gelişme yada tedavi duyumum olursa konuya yazacağım. Tekrar geçmiş olsun
 8. Arkadaşlar Sinirlerin gelişimi için yani his ve hareket kazanımı için Beyin cerrahları ve bazı ülkeler Bazı iğneler öneriyor. Banada Bir Arkadaşım Önerdi ve Faydasını gördüğünü söylüyor. Onada Amerikalı Arkadaşının Doktoru ' neurogrısovıt ' önermişti . Haftada iki sefer Kullandı faydası oluyormuş. Son Olarak ta Nişantaşından Beyin cerrahıda ' cerebrolysin ve placenta suıs injeel ' Önermiş Onları Alacaktı. Sizlerden Bunları kullanan oldu mu? İllk defa duyduysanız doktorunuza sorabilirmisiniz?
 9. Kuschall Markada sorun yaşayanlar var. Ottobock daha iyi olabilir.
 10. 2005 yılında Elazığ Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümü’nde birinci sınıf öğrencisiyken geçirdiği kaza nedeniyle parapleji olan Enver Şahin'in açtığı davada karar verildi. Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre kaza nedeniyle eğitimine ara vermek zorunda kalan Şahin, 2007 yılında Fırat Üniversitesi yönetimine başvurarak ders gördüğü fakülte binasının engellilerin de kullanabileceği şekilde düzenlenmesini talep etti. Ancak fakülte, bina mimarisinde değişikliğin kısa vadede mümkün olamayacağı, makine bölümü eğitimindeki pratik atölye çalışmaları nedeniyle Şahin’in bu derslere katılımının sorun teşkil edebileceği, fakat yine de devam etmek istiyorsa kendisine olanaklar ölçüsünde yardım edilebileceği yanıtı verdi. Şahin bunun üzerine fakültede fiziki değişiklik yapılması için noter aracılığıyla Fırat Üniversitesi rektörü ve fakülte dekanına başvurdu. Bu başvuruda Anayasa’nın eğitim ve öğrenim hakkıyla ilgili 42’nci maddesi, 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin eğitim hakkıyla ilgili maddesini temel aldı. Eğitim hakkının ihlal edildiğini savundu. Rektörlük ise bütçe yokluğunu mazeret göstererek binada değişiklik yapılamayacağını belirtti. Şahin’e fakülte binasının üç katını çıkmak için bir “refakatçi” önerdi. ELAZIĞ MAHKEMESİ GÜNDEMİNDE Şahin bu kararı “eğitim hakkının önündeki engellerin kaldırılması” talebiyle Elazığ İdari Mahkemesi’ne taşıdı. Fırat Üniversitesi mahkeme önünde kendisini Şahin’in geçirdiği kazada “sorumluluk sahibi olmadığı, konuyu mahkemeye taşıyarak kötü niyet gösterdiği ve refakatçi önerisine olumlu yanıt vermediği” tezleriyle savundu. Eğitimde fırsat eşitliği ilkesini ön plana çıkaran Şahin ise kendisine refakatçi önerilmesini “şahsi durumu hakkında bilgi sahibi olunmadığının göstergesi” olarak tanımladı. Elazığ Mahkemesi, fakülte binası Şahin eğitim görmeye başlamadan önce inşa edildiği için Fırat Üniversitesi’nin sorumlu tutulamayacağı ve üniversite yönetiminin gelecekte binada değişiklik yapılacağı ve refakatçi vaatlerini gerekçe gösterip Şahin’in başvurusunu reddetti. Şahin’in bu karara karşı Danıştay önünde yaptığı itiraz başvurusu da sonuçsuz kaldı. AİHM sonuç olarak, Enver Şahin’e “eğitim hakkına bağlı olarak ayrımcılık yapıldığına” hükmetti. Ankara karar gereği Şahin’e 10 bin euro manevi tazminat ve 2 bin 952 euro mahkeme masrafı ödeyecek. EMSAL KARAR Karar, gerek kamu kurum ve kuruluşları gerekse özel sektöre engellilerin hakları bakımından getirdiği yükümlülükler bakımından önem taşıyor ve içtihat oluşturuyor.
 11. Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, kök hücrelerin geliştirilmesinde ve etkin olarak kullanılmasında yaşanan sorunları aşmak için yeni, polimer esaslı jel geliştirdi. Tıp dünyası için oldukça önemli olan kök hücreler neredeyse vücuttaki her hücreye dönüşebiliyor ve omurilik yaralanmalarından kansere kadar çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılabiliyor. Pek çok zorlu hastalığın üstesinden gelme konusunda da başarılı işler çıkaran kök hücrelerle ilgili en büyük sorun ise bu hücrelerin üretiminin oldukça zor olması. Ayrıca kök hücrelerin verimli bir şekilde büyümesini ve canlı halde kalmasını sağlamak da zor. Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar ise kök hücrelerle tedavinin daha kolay ve etkin olmasını sağlayacak yeni bir yöntem geliştirdi. Daha Az Yüzey Alanı, Besin ve Enerji Profesör Sarah Heilshorn önderliğinde çalışmalara başlayan ekip ilk olarak kök hücrelerin yetiştirilmesi sorununu ele aldı. Kök hücrelerin büyümesi ve korunmasını geleneksel tarıma benzeten araştırmacılar daha fazla mısır, buğday veya kök hücre isteniliyorsa daha fazla yüzey alanına ihtiyaç duyulacağını belirtiyor. İkinci sorun ise laboratuvar ortamında kolayca bölünebilen kök hücreler farklı hücre tiplerine dönüşmeye hazır hale geldiklerinde mevcut yapılarını koruyamıyorlar ve kök hücre olarak etkili bir tedavi sunamıyorlar. Bu sorunları aşmak için laboratuvar ortamına benzer ve kök hücrelerin yayılmasına imkan tanıyan bir alan oluşturmak isteyen ekip, hücrelerin iki yerine üç boyutlu olarak büyümesine olanak tanıyan yeni polimer esaslı jel geliştirdi. Bu yeni üç boyutlu işlem, mevcut kök hücre kültürleme tekniklerinin kullanıldığı laboratuvarlarda kullanılan yüzey alanının sadece yüzde 1’ine ihtiyaç duyuyor. Böylece yüzey alanı sorununu çözen ekip aynı zamanda, hücreler çok küçük olduğunda, üç boyutlu jel yığınının sadece 1 milimetre kalınlığında olduğunu ifade ediyor. Jeller sayesinde kök hücreler etraflarını yeniden şekillendirebiliyorlar ve birbirlerinden ayrılmıyorlar. Böylece sürekli iç içe olarak yapılacak olan programlamaya hazır konumda bekleyebiliyorlar. Başarı Oranını Artırabilir Yeni yöntem ile kök hücrelerin daha küçük alanlarda uygun tedavi için hazır konumda beklemesi sağlanırken aynı zamanda tüm bu sistem çok az enerji ve besin kullanıyor. Teknik şimdilik sadece sinir kök hücreleri üretmek için test edildi ancak ekip yine de çalışmadan son derece umutlu. Ekibin çalışmasının yaygın olarak kullanılması halinde bilim insanları, sinir sisteminde rol alabilecek büyük kök hücre toplulukları üretebilecek. Bu sayede omurilik yaralanmaları ve parkinson gibi rahatsızlıkların tedavi edime şansı da artacak. Araştırmaların şu an için karşılarındaki en büyük problem ise bu kök hücreleri direkt olarak vücuda enjekte etmek. Eğer bu da gerçekleştirilirse, kalıcı olarak bilinen bir çok rahatsızlık tamamen tedavi edilebilir hale gelecek. Kaynak : donanimhaber.com
 12. Geçmiş olsun Selçuk, Aramıza hoşgeldin. İlk müdahale çok önemli senin müdahalen hızlı ve doğru yapılmış. Durumdan omuriliğinin tam kesi olmadığı anlaşıyor. İyileşmen de hızlı oluyor. Kimsenin hasarı kimseye benzemediği için örnek vermek doğru olmaz. Rehabilitasyonu bırakmadan devam etmeni öneririm
 13. Askari Ücretin 1603 Tl olarak açıklanması ile birlikte, evde bakım maaşı kriteri olan hanede yaşayan kişi başına düşen gelir de yükseldi. Buna göre ; 01.01.2018 - 31.12.2018 tarihlerinde geçerli olmak üzere evde bakım aylıkları için hanede kişi başına düşen aylık gelir sınırı, 967,27 TL olmuştur. Evde Bakım maaşı ise 2018 itibari ile; Evde bakım parası; Ocak 2018'de bin 68 liraya, Temmuz 2018'de bin 105 liraya, Ocak 2019'da bin 149 liraya, Temmuz 2019'da ise bin 207 liraya çıkacak
 14. Konuyu okuyabilirsiniz
 15. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı engellilerin ithal araç getirtme işlemlerini kolaylaştırdı. Engelliler, ithal araç getirebilmek için işlemlerini sadece Ankara’dan değil, Mersin, Kocaeli, Malatya, Rize, İzmir ve İstanbul’dan da yapabilecek. ANKARA – (AA) – Gümrük ve Ticaret Bakanlığının getirdiği kolaylıkla daha önce ithal araç getirtebilmek için işlemlerini Ankara’dan yapmak zorunda kalan engelli vatandaşlar, artık Mersin, Kocaeli, Malatya, Rize, İzmir ve İstanbul’dan da müracaatlarını gerçekleştirebilecek. AA muhabirinin Bakanlık yetkililerinden aldığı bilgilere göre, 6 Haziran’da Resmi Gazete’de yayımlanan Gümrük Muafiyeti Tebliği çerçevesinde engellilerin kullanımına mahsus eşyalarla ilgili gerekli düzenlemeler yapıldı. Buna göre, özel tertibatlı engelli araçlarının serbest dolaşıma giriş işlemlerinde Yeşilköy (İstanbul), Gebze (Kocaeli), İzmir Yolcu Salonu, Ankara Garı, Malatya, Rize ve Mersin gümrük müdürlüklerine yetki verildi. Özel tertibatlı engelli aracını muafiyet kapsamında serbest dolaşıma sokacak kişilerin ortopedik engelinin bulunması, özel tertibata ihtiyaç duyması, Türkiye gümrük bölgesinde yerleşik olması gerekiyor. Engelli aracında, komisyon karar belgesinde belirtilen engelin gerektirdiği özel tertibatın takılmış olması, özel tertibatlı aracın serbest dolaşıma giriş işlemlerinin yapılacağı gümrük idaresine sunulduğu tarih itibarıyla model yılı dahil üç yıldan eski olmaması ve araç, motosiklet ya da motor silindir hacmi 1600 cc’ye kadarki otomobil kapsamında bulunması şartları aranıyor. Engelli aracının, arazi taşıtı olmasına izin verilmiyor. Engelli araçların satış ve devri Engelliler, getirilen ithal aracı serbest dolaşıma girdiği tarihten itibaren üç yıl geçmeden engeli olmayan bir başka kişiye satamayacak. Araç, serbest dolaşıma girdiği tarihten itibaren 3-10 yılda gümrük vergilerinin tahsili halinde engeli olmayan kişiye satılabilecek. On yıldan sonra bu vergiler aranmayacak. Başka bir engelliye devir durumunda araç yetkili gümrük müdürlüğüne teslim edilecek ve devralacak kişinin engeline uygun tertibat değişikliği gümrük idaresinin gözetiminde yapılacak. Serbest dolaşıma giriş öncesi işlemler Özel tertibatlı otomobil ile bizzat engelli kişi tarafından kullanılamayan araç Türkiye’ye getirilmeden önce yetkili gümrük müdürlüğüne başvurulması gerekiyor. Her ayın ilk salı günü, ortopedi doktoru, gümrük ticaret bölge müdürü, gümrük müdürü ve muayene memurundan oluşan komisyon başvuruları karara bağlıyor. Olumlu karar için oy birliği şartı aranıyor. Komisyon raporunun olumlu olması halinde komisyon karar belgesi düzenleniyor. Belgenin geçerlilik süresi 6 ay olarak belirlendi. Engellilerin komisyona katılması zorunlu tutulmazken, vekalet vereceği bir kişinin veya vasisinin temsilci olarak komisyonda bulunmasına imkan sağlandı. Komisyona sağlık raporu, nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, vekaletname veya vasilik belgesiyle başvuru gerçekleştirilebiliyor. Engelli araçların ithalat işlemleri şöyle yapılıyor: – Engelli aracı, gümrük idaresine, engel durumuna uygun tertibatla donatılmış olarak getirilip, 1 no’lu taşıt takip programının özürlü araç seçeneğine kaydettiriliyor. – Komisyon karar belgesinin süresinde aracın yetkili gümrük idaresine teslim edilmesi gerekiyor. – İki muayene memurundan oluşan bir heyet tarafından aracın komisyon karar belgesine uygunluğu tespit edilirse serbest dolaşıma girişine izin veriliyor. – Gümrük idaresince serbest dolaşıma giriş işlemi tamamlanan engelli aracının durumuna uygun trafik şehadetnamesi ilgili trafik tescil idaresine gönderiliyor.
 16. Konunuz burada
 17. Çok güzel haber, daha da iyi haberleriniz bekliyoruz.
 18. Omurilik yaralanmaların da, (MR) Emar sonuçlarına göre aldığı hasarı değerlendiriyorlar. Fakat tam kesi denilen hastanın yürüdüğünü yada yarı kesinin yürüyemediğini bende gördüm biliyorum. Onun için omurilik şok döneminden çıkıp 2 yıl geçmeden tam olarak ne olduğu bilinmiyor. Yapılacak en iyi yol haritası, sosyal hayattan kopmadan fizik tedavi ve rehabilitasyon görmesidir. Kazana bildiği kadar kazanım sağladıktan sonra vücudunu koruyarak hayata devam etmesi gerekiyor. Yıllardır tüm dünyada omurilik felçlileri için tedavi çalışmaları yapılıyor ve çok iyi bir noktadalar. Zaman bulursam tüm gelişmeleri bir konuda toplayıp foruma ekleyeceğim. İyi haberlerinizi bekliyoruz
 19. Gerçekten bende çok üzgünüm, dediğiniz gibi fizik tedavi hastanesi iyi olabilir ama cihaz bağlıyken verim alamayacağı için kabul etmiyorlar. Şuan bulunuduğunuz hastane ftr hastanesine gidin diyorsa onlara söyleyin sevk işlemi başlatsınlar. Sağlık bakanlığına ve Bimer'e de şikayet edebilirsiniz. Hastanenin çıkış yapmak istediğini hiçbir ftr hastanesinin kabul etmediğini anlatın. Birde ftr hastanelerin de özel oda tutmaya çalışın. Bende ameliyat sonrası kaldığım hastaneden çıkarken ftr hastanesi bulamamıştım. 70.yıl ftr hastanesinde bir özel oda tutup, odanın herşeyini yeniletmiştim. Odayı yenilerseniz kabul ederiz demişlerdi. Bide o zaman aylık 3000tlye yakın oda parası vermiştim.
 20. Nefes olayı hallolmadan tam olarak fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisine geçmesi çok randımanlı olmayacaktır. Ziyaretçi olayı kötü olabilir. Ona destek olmayacak boş ziyaretçileri kabul etmeseniz bence daha iyi olur. Travma sonrası destek aldımı bilmiyorum ama destek alırsa iyi olur.
 21. Yanmalar dediğim gibi sinirlerden olabilir. Yanan yada acıyan kısımları hissetmemeye çalışması lazım, dikkatini başka yerlere çekerek beyinden bitirmeli bu şekilde atlata bilir. Onun dışında bi tedavi maalesef bilmiyorum. Biraz karışık durum, örneğin sadece sağ ayağa giden sinirler omuriliğin içinde birlikte iken kaslara ve duyu hücrelerine giderken ayrılıyor. Hareket ileten kısım hasar gördüyse hareket iletemeyip sadece hissedebiliyor yada duyu kısmı hasar gördüyse hissedemeyip sadece hareket ettirebiliyor. Uzmanları daha iyi tarif edebilir tabi Daha iyi anlatmak için örnek vereyim. Ayaklarını hiç hissedemeyip hareket ettiren var yada benim gibi hissede bilip hareket ettiremeyen var. Herşey alınan hasara bağlı.
 22. Doğru demiş fizyoterapistiniz, siz direk hareketi göremeseniz de onlar anlıyorlar. Seviye de t4 seviyesinde hasar görmüş olabilir ama his ve hareketlerde ki duruma göre seviye düşüyor. Bu t4 seviyesinde olduğunu değiştirmese de l2l3 seviyesine düşmüş kabul edilip ona göre tedavi ediliyor. Aparatlarla Paralel bar çalışmasından sonra koltuk deyneklerine geçecektir.
 23. Merhaba Fahri bey, Öncelikle geçmiş olsun. Doktorun söylediğini 12 yıldır ilk defa duydum. Gaz çıkaramaz demesi bence omurilik felci için yanlış bir ifade olmuş. Barsaklarında başka bir hastalık vb.. olmayan her insan gaz çıkarır. Diğer gelişmelere ve sorunuza gelirsek, ayaklarda ve bacaklar da yanma sürekli ve acı verici değilse iyi olabilir. His ve hareket öncesi yanma oluyor diye bir bilgi var. Ama sürekli acı yanma ve rahatsızlık verici derece de oluyorsa ağrı kesici yada başka ilaçlar fayda etmiyorsa o omurilikte aldığı hasardan dolayıdır. Sinir uçları hasar aldığı için sürekli beyine acı hissi gönderir ve tedavisi şuan bildiğim kadarıyla yok. Ayaklarını hareket etmesi iyi bir gelişme onu çalışmayla ilerletecektir. Yürür-Yürüyemez diye kimse net bir cevap veremez aldığı hasara göre ileri ki yıllar gösterecek..
 24. Omurilik felci olup C4 seviyesinden üstte bir omurgadan hasar alan herkes soluk alıp vermekte zorlanıyor. Ama sürekli cihaza bağlı yada boğazında delik ile yaşayan çok çok nadir bir durum. Kardeşiniz de kendi başına nefes alıp verecektir. Şuan pes etmesi için çok erken, güçlü olup mücadele etmesi gerekiyor. Kendini düşünmüyorsa Yakınlarını düşünmesi gerekiyor. 12 yıldır 1 kere ölmeyi düşündüm, annem aklıma geldi ve bir daha aklımın ucundan geçmedi. Beni doğuran bir anaya kendi elimle böyle bir acı vermek... Düşünmesi bile kötü. Onun için karşınıza alın sizler için mücadele etmesini isteyin. 1-2 yıl sonra bu anları düşündükçe saçma sapan düşünceler içinde olduğunu görecektir. Aldığı hasara göre gelişmeler olacak nefes alacak, kollarını hareket edecek zamanla fazla olacak... Tam kesi olsa dahi önümüzdeki yıllarda omurilik felcinin tedavisi çıkmış olacak o zamana kadar sosyal hayattan kopmadan yaşamaya devam..
 25. Omurga kemikleri içinden geçen bir elektrik kablosu düşünün. Kablo kesilirse altta kalan kısımlara elektrik gitmeyecek (tam kesi) olacak. Ama sadece baskı gördüyse ( sigorta atmış gibi) alt taraf ile bağlantı kopup tekrar sigortayı açana kadar elektrik gitmeyecek. Fizik tedavi ile şoku atlatıp tekrar elektrik gidecek hale gelecek. Tam kesi yada sadece baskı harici kısmı kesi de olabilir. Omurilik aldığı baskıdan dolayı belli kısımları kesi almış olabilir. Sonuçta omuriliğin içinden binlerce iletken sinir geçiyor. Travma geçirmiş kişiler hakkında yürür-yada yürüyemez demek çok zor, sadece gidişatına göre ve doktor yorumlarına göre değerlendirilebilir.